Magyarországra érkezett a kínai BYD (Build Your Dreams) cég elektromos busza, kipróbáltuk.
Az 1995-ben alapított cég fő profilja az elektrotechnika és az IT-technológia. 2002-ben felvásárolták a Qinchuan Automobile Company nevű autógyártó céget, ettől kezdve BYD Auto néven autókat is gyártanak. A K9 jelzésű elektromos buszukat 2009-ben mutatták be, eddig 396 darabot gyártotak belőle, ebből 357 darab Kínában fut.
A busz számos változatban és elrendezésben létezik. A képeken 2 ajtós változatok szerepelnek, de van lehetőség 3 ajtós változat, jobb kormányos verzió, és emeletes kialakítására is. Az akkumulátoregységek elhelyezése is változhat. Az első kerékdobok felett mindig van akkumulátor, a hátsó egység kerülhet a B tengely felé, a busz hátuljába keresztbe és a padló alá vagy a tetőre is. A busz hossza kereken 12 méter, szélessége 2,55 méter, magassága 3,3 méter. A meghajtásról a hátsó ZF AVE tengely kerékagyába épített BYD gyártmányú vízhűtéses, állandómágneses szinkron motorok gondoskodnak. Legnagyobb teljesítményük egyenként 90kW, legnagyobb nyomatékuk 500Nm, névleges feszültségük 540V, legnagyobb fordulatszámuk 7500/perc. A kerekeket két áttételen keresztül hajtják meg. A motorok működéséhez szükséges energiát lítium-vasfoszfát (LiFePO4) akkumulátorokból nyerik. Az akkumulátorcsomagok összes kapacitása 600Ah, a bennük tárolt energia 324kWh.
A kipróbált busz kínai kivitelű, tavalyi gyártású. Hagyományos karosszériával, két ajtós elrendezéssel készült, az akkumulátorok a kerékdobok felett kaptak helyet, A buszban 16 darab ülés van, amiből 12 fellépés nélkül elérhető és ezeket az oldalfalhoz rögzítették. Az ülések a King Long buszokból már ismert Fainsa Metropolis típusúak, a spanyol gyártó kínai gyáregységéből származnak. A kényelmük városi használatra megfelelő, könnyen tisztíthatóak. Az utastér szellős, de a busz 14 tonna körül saját tömege korlátozza a befogadóképességét. Az első ajtó a megszokottnál valamivel keskenyebb. A vezető környezete jól kialakított, a VDV szabvány műszerfalakhoz hasonlít a kezelés, de kevés a tárolási lehetőség. Az utastérben kapaszkodók rücskös műanyaggal vannak burkolva, fogásuk kellemes, a vízszintes kapaszkodók a kelleténél kissé alacsonyabbra kerültek. Az alacsonyabbak kapaszkodását segítő fülek kínai kezekre vannak kialakítva, az európai ember keze beleszorulhat, de mindenhol kellő számú kapaszkodó áll rendelkezésre. A busz klimatizált, a klíma hatékonyan hűt, a hideg levegő elosztása azonban egyenlőtlen. A ,,motortérben" kompresszorok, a hajtásinverter és egy hűtő kapott helyet.
Menet közben a busz jól mozog, akkumulátoros buszokra jellemző módon a gyorsulása elmarad a trolibuszokétól, de itt a gyorsulás mértéke nagyban meghatározza a fennmaradó hatótávolságot. A dinamikája ennek ellenére jó, az eddig próbált (vagy inkább létező) akkumulátoros buszokhoz képest kifejezetten fürge. A buszt hajtó villamos motorok hangja erősen hallatszik az utastérben, körülbelül 40km/h felett már kifejezetten hangosak, 50 felett pedig már zavarják a beszélgetést. A busz hivatalos végsebessége 70km/h óra, ennek ellenére a 75-öt is szépen tartja, a 80 elérése sem lehetetlen. A busz hivatalos hatótávolsága 250 kilométer, ami a helyi közlekedésben már napi szinten használhatóvá teszi. Az eddigi próbafutások alapján itthon is bizonyítottnak vehető ennek a távolságnak a nagy biztonsággal való teljesítése, de a próbák nagy része még hátravan. A forgalmazó szerint az európai kivitel jobb hangszigetelést, eltérő kialakítást, és alumínium vázszerkezetet kap.
Összességében egy jól megépített, csúcstechnikával felvértezett buszt állítottak elő a kínaiak, ami könnyen meghódíthatja a világot. A karosszéria egy jó közepes európai busz szintjén áll, a hajtáslánc legnagyobb hátránya az energiatároló nagy tömege. De ez a tömeg már nem áll többé az elterjedés útjában. A busz elsősorban kis- és mérsékelt forgalmú vonalakra, vidéki városokban közlekedésre alkalmas. A nagyobb forgalmú vonalakhoz erősebb villamos motorok, nagyobb kapacitású, és kisebb tömegű energiatárolók szükségesek. Az ötlet, hogy egy akkumulátorgyártó gyártson elektromos járműveket nagyon jó, és úgy tűnik jó stratégia. A BYD többféle töltőberendezést is kínál a buszhoz, ezek műszaki kialakítása és hatásfoka is az élvonalban van. Az emissziómentességen felül a busz üzemeltetése a dízel társainál jóval olcsóbb, mivel éjszakai árammal tölthető. A beszerzése jóval drágább a hagyományos társainál, és kérdés az akkumulátor élettartama. A gyártó az akkumulátor egység élettartamát 10000 töltési ciklusban határozza meg, és 10 év garanciát vállal rá. Az emissziómentes üzem tehát létező dolog, de még korlátozott a felhasználhatóság területe.